Przewodniczący MKOl Thomas Bach zamknął 22. zimowe igrzyska olimpijskie. Na wybudowanym na wybrzeżu Morza Czarnego stadionie "Fiszt" zgasł znicz, który płonął od 7 lutego.Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

Ceremonia zamknięcia igrzysk przepiękna, bajkowa, kolorowa. Byłam pod ogromnym wrażeniem. Bajeczne, niesamowite widowisko. Szkoda, że to już koniec.

SREBRO DLA ŁYŻWIAREK. BRĄZ DLA PANCZENISTÓW

Soczi 2014: srebro dla łyżwiarek, brąz dla łyżwiarzy szybkich!

Trójka
22.02.2014
Polscy panczeniści zdobyli brązowy medal w wyścigu drużynowym podczas igrzysk olimpijskich w Soczi, pokonując Kanadyjczyków. Polskie łyżwiarki szybkie przegrały z Holenderkami w finałowym wyścigu rywalizacji drużynowej, zdobywając medal srebrny. GRATULUJEMY!
  • Polscy panczeniści z brązowym medalem igrzysk w Soczi! Relacja Tomasza Gorazdowskiego (Trójkowy wehikuł czasu)
Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Soczi 2014. Polscy panczeniści (od lewej): Jan Szymański, Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki w wyścigu drużynowym o brązowy medal wygrali z Kanadą, foto: PAP/Grzegorz Momot
Polscy łyżwiarze szybcy wygrali z Kanadyjczykami w wyścigu o trzecie miejsce rywalizacji drużynowej w igrzyskach olimpijskich w Soczi i zdobyli brązowy medal.
Biało-czerwoni wystąpili w składzie: Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (obaj LKS Poroniec Poronin). Uzyskali czas 3.41,94. Kanadyjczycy byli wolniejsi o 2,33 s.
Z kolei polskie łyżwiarki - Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska oraz Katarzyna Woźniak - zdobyły srebrny medal XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w łyżwiarskim wyścigu drużynowym.
Polki dojechały do mety w czasie 3:05.55 i przegrały z faworyzowanymi Holenderkami. Jorien ter Mors, Marrit Leenstra i Ireen Wüst przekroczyły linię mety z czasem 2:58.05 bijąc rekord igrzysk olimpijskich.
Soczi 2014. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>
To piąty i szósty medal dla Polski. Wcześniej po złote krążki sięgnęli: Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km, dwukrotnie Kamil Stoch, w konkursach na normalnej i dużej skoczni oraz panczenista Zbigniew Bródka na 1500 m.

Bardzo się cieszę. Gratuluję !  Jag.

piątek, 21 lutego 2014

21 luty 2014

Nietypowe święto:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 9 lat temu.

Z okazji Dnia Języka Ojczystego, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie zorganizowane w ramach Forum Debaty Publicznej "Co nam zostało z zaginionych słów?". Zaplanowano dyskusję na temat ewolucji języka w odniesieniu do wartości, kultury i życia codziennego. Wieczorem (19:00) w Teatrze Polskim imienia Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się Gala Języka Ojczystego, podczas której po raz trzeci zostanie wręczony medal Zasłużony dla Polszczyzny.

Najstarsze znane zdanie zapisane w języku polskim znalazło się w "Księdze Henrykowskiej", stworzonej w opactwie cystersów w Henrykowie około 1270 roku, przez jej opata Piotra. Brzmiało " Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, czyli "Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj"