Etykiety

sobota, 30 listopada 2013

Andrzejki 2013

Wielu ludzi uważa, że święty Andrzej jest głównym patronem Polski, ale to nie jest prawda.
. Tak naprawdę, święty Andrzej, jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Jakby nie było, andrzejki zyskały sobie szczególne miejsce i charakter świętowania w Polsce. Obchodzi się je u nas w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29. na 30. listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. Ale wszyscy wiemy jak się obchodzi Andrzejki w Polsce. Ale czy wiemy jak i czy obchodzą je pozostali Europejczycy?







Niemcy.

W Niemczech Andrzejki [Die Andreasnacht] obchodzone są w tym samym czasie co w Polsce. Panuje tam przekonanie, że samotne kobiety, które chcą wyjść za mąż powinny poprosić o pomoc świętego Andrzeja. Uważa się, że jeśli noc z 29. na 30. listopada prześpią nago zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. Młode kobiety powinny również uważać na to gdzie i skąd tej nocy szczekają na nie psy, ponieważ to właśnie z tego kierunku przybędzie do nich ich przyszły mąż.



Rokrocznie obchodzimy hucznie święto zwane Andrzejkami, ale tak naprawdę niewielu z nas wie co to właściwie za święto....


Ukraina.

Na Ukrainie [Андріївський обряд] dzień świętego Andrzeja przypada 13. grudnia. A dzieje się tak dlatego, że Ukraińcy jakieś dwa tygodnie po nas zaczynają czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Andrzejki przypadają więc u nich również przed czasem zadumy, tak jak i u nas, a tymczasem zadumy jest adwent. Na andrzejkowych zabawach królują wróżby oraz naleśniki i cukierki wykorzystywane do gier, które mają pomóc dziewczętom w znalezieniu męża. Jest to również czas na figle i psoty, takie jak ściąganie sąsiadom bramek czy wyniesienie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane z zamążpójściem. Jeśli w dom, w którym mieszka panna został wyróżniony danym figlem, oznacza to powodzenie i szybkie zamążpójście.

Świece dodadzą magicznego klimatu we wnętrzu, w którym zamierzamy wróżyć w Andrzejki. Jak je zrobić? Przeczytaj artykuł... Lanie wosku Wesołego wieczory i szampańskiej zabawy życzy Krystynka.

Miłego weekendu

இڿڰۣ-- POZDROWIENIA
“˜¨¨¯இڿڰۣ NA WEEKEND

Mijają lata, mijają dnie
przemija życie jakby we śnie,
Przemija młodość, kwitną marzenia,
a nam zostają tylko wspomnienia.
Życie jest piękne, porywające
jest tak cudowne, olśniewające.
Jest tak jak róża, co się rozwija,
jest burzą, wichrem, który przemija.
Jak to pięknie i wesoło,
gdy przyjaciół ma się w koło.
Z nimi pięknie czas upływa
nawet, gdy nam smutno bywa.

இڿڰۣ--

Pozdrawiam serdecznie i życzę cudownego weekendu Krystynka

piątek, 29 listopada 2013

PRZYJACIELE KARPIA 2012

Przyjaciele Karpia

Trójka
10.12.2012
W wykonaniu świątecznej piosenki dziennikarzom radiowej Trójki towarzyszyli w tym roku wyjątkowo koledzy i koleżanki z telewizyjnych "Wiadomości". Zapraszamy do obejrzenia teledysku!
  • Zobacz teledysk do "Karpia 2012"
Przyjaciele Karpia
Tegoroczna akcja charytatywna Trójki przebiega pod hasłem Święta bez granic
Świąteczna piosenka "Karp 2012" znajduje się na specjalnej płycie "Święta bez granic", którą już można kupić m.in. na sklep.polskieradio.pl. Całkowity dochód z akcji będzie przekazany na rzecz budowy studni i ujęć wodnych w Somalii i Sudanie Południowym. Zapraszamy na stronę www.swietabezgranic.pl
Premiera "Karpia 2012" odbyła się w piątek, 7 grudnia 2012 roku, kiedy w zastępstwie Kuby Strzyczkowskiego pierwszą świąteczną licytację prowadzili Marcin Łukawski i Marek Wałkuski.    


Pozdrawiam Jag.

KARP STORY 2013

Już jest "Karp Story 2013". Zobacz teledysk!

Trójka
29.11.2013
- Wszyscy ćwiczyli od rana do wieczora. Zmagali się z głoskami dźwięcznymi, bezdźwięcznymi, ze skomplikowaną linią melodyczną. Przez wiele dni pracowali w pocie czoła , aby powstała piosenka Przyjaciół Karpia – opowiada Kuba Strzyczkowski.
  • Premiera świątecznego "Karpia". Odsłaniamy kulisy! (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Karp Story 2013
Już jest "Karp Story 2013". Zobacz teledysk!
Kadr z teledysku do piosenki "Karp Story 2013", foto: Polskie Radio
- Kolega Baron jest uzdolniony legendarnie, jego poczynania mnie nie zaskakują, co do swoich mam pewne obawy – dodaje.
- Będąc w studiu i śpiewając nabieram wielkiej pokory dla artystów, dla wykonywania zawodu pieśniarza, to naprawdę nie jest łatwe. Trzeba się skupić  - przyznaje Piotr Baron. Wojciech Mann co roku przygotowuje się w specjalny sposób do nagrania - Zawsze przed nagraniem wychodzę na łąkę i wykrzykuję różne słowa z wiatrem, pod wiatr i łapię formę – zdradza.
Autorem muzyki jest Piotr Bukartyk, a słowa napisał razem z nim Kuba Strzyczkowski.
Od 21 lat radiowa Trójka wspiera potrzebujących, pozyskując środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3 Polskiego Radia. Utwór "Karp Story 2013" znalazł się na specjalnej płycie "Święta bez granic 2013”, która jest do kupienia w dobrych sklepach muzycznych, a także na sklep.polskieradio.p l.
W tym roku, pod hasłem "Święta bez granic", Trójka wraz z Fundacją SYNAPSIS będzie wspierać program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci.
Karp 2012 - zobacz teledysk>>>
Nieodłącznym elementem akcji "Święta bez granic" są także coroczne aukcje niezwykłych przedmiotów, podarowanych Trójce przez znane osoby. Licytacje będą odbywać się w grudniowe piątki (6, 13, 20 grudnia) na antenie Programu 3 w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki” , a poprowadzi je Kuba Strzyczkowski.
Święta bez Granic 2013 - kup płytę>>>
Całkowity dochód ze sprzedaży płyty "Święta bez granic 2013” oraz aukcji zostanie przekazany na budowę pierwszego w Polsce przesiewowego programu wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci. (Numer konta Fundacji SYNAPSIS: BNP Paribas Bank Polska SA 91 1600 1169 0003 0132 3566 4161).
Co trzeba wiedzieć o autyzmie? Przede wszystkim to, że wprowadza zmysły w błąd (co jest skutkiem nieprawidłowej pracy mózgu): oczy mogą widzieć zamazany obraz, uszy – zamiast słów – mogą słyszeć niezrozumiały szum, a skóra nie czuje, że wrzątek parzy.
Autyzm – zdaniem ONZ – to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Jego skutkiem może być ciężka niepełnosprawność. Liczba najmłodszych, u których stwierdza się autyzm, rośnie, a świadomość, czym jest to zaburzenie rozwoju, wciąż jest niewystarczająca. Aż 15% wcześnie zdiagnozowanych maluchów ma szansę na samodzielne życie w przyszłości, a u pozostałych można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności.
Więcej informacji o akcji na stronie swietabezgranic.pl
Lista utworów – "Święta bez granic":
1.    "Karp Story 2013" (muz. Piotr Bukartyk, sł. Piotr Bukartyk, Kuba Strzyczkowski) – Artur Andrus, Piotr Baron, Katarzyna Borowiecka, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Kuba Strzyczkowski, Halina Wachowicz oraz chór dziennikarzy Trójki, Piotr Bukartyk, Kwartet Rampa;
2.    "Będzie kolęda" (muz. Andrzej Zieliński; sł. Wojciech Młynarski) – Mela Koteluk i Tomek „Serek” Krawczyk;
3.    "Najważniejszy dzień" (muz. Sławomir Wierzcholski; sł. Sławomir Wierzcholski) – Piotr Baron i Korniki;
4.    "Nazywali go Marynarz" – szanta narciarska (muz. Łukasz Borowiecki; sł. Artur Andrus) – Artur Andrus i Wrak Człowieka;
5.    "Gwiazda" (muz. Jaromír Nohavica; sł. Jaromír Nohavica, tłum. Renata Putzlacher) – Jaromír Nohavica;
6.    "3 sny o tym samym" (muz. Myslovitz; sł. Myslovitz) – Myslovitz;
7.    "Bridge" (muz. Dawid Podsiadło, Bogdan Kondracki; sł. Dawid Podsiadło) – Dawid Podsiadło;
8.    "Ale nie zabrali mnie" (muz., sł. Piotr Bukartyk) – Piotr Bukartyk;
9.    "Na otwarcie Placu Trójki" (wiersz) – Wojciech Młynarski;
10.   "Śnieżka" cz. 1–12 – "Śnieżka” Braci Grimm w przekł. Marcelego Tarnowskiego z tomu "Andresen, Grimm. Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci”, wyd. Znak Emotikon, Kraków 2012 (reż. dźwięku Andrzej Brzoska, muz. Piotr Salaber, oprac. tekstu i reż. Barbara Marcinik, wyst. dziennikarze Trójki).  


Pozdrawiam, polecam Jag.

czwartek, 28 listopada 2013

MARIAN OPANIA

Marian Opania: człowiek wielu talentów

Trójka
26.11.2013
Podczas benefisu w Trójce aktor wykonał, grając na gitarze, piosenkę Paula Anki. Wyrecytował wiersz, który sam napisał. Wspominał czasy, kiedy uczył studentów łódzkiej filmówki. Nawiązał także do pewnego filmiku, który w internecie cieszy się niesłabnącą popularnością.
  • Marian Opania: człowiek wielu talentów (Benefis w Trójce)
Marian Opania: człowiek wielu talentów
Aktor Marian Opania (3P) oraz (od lewej): Katarzyna Dąbrowska, Janusz Zaorski, Jan Wołek, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski i Zbigniew Zamachowski podczas benefisu Mariana Opani w studio radiowej Trójki w Warszawie, foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
We wtorkowy wieczór w studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawili się m.in. Daniel Olbrychski, Jan Englert, Juliusz Machulski, Krzysztof Kowalewski, Cezary Pazura, Jan Wołek, Marcin Wolski, Janusz Zaorski i Wiktor Zborowski. Dla bohatera wieczoru zaśpiewali Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Machalica, Katarzyna Dąbrowska i Marcin Januszkiewicz.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym prowadzili Katarzyna Borowiecka i Artur Andrus.
Zapraszamy do wysłuchania benfisu Mariana Opani.

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie zadebiutował w filmie "Miłość dwudziestolatków". Debiut na scenie teatralnej przyszedł później - 10 października 1964 roku. Przez następne trzynaście lat Marian Opania był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie. W 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy.
Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar" - jak "Lot Moskwa - Odessa", "Cukierki dla panienki mam" czy "Amsterdam".
(mk/oficjalna strona Mariana Opani)
Audycja przygotowywana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.    

Jag.

JULIAN TUWIM

Julian Tuwim: geniusz słowa, który kochał polszczyznę

Trójka
28.11.2013
Mawiał, że gdyby kiedyś powstała katedra wiedzy nikomu nie potrzebnej, to on byłby najlepszą osobą do jej prowadzenia. Uwielbiał język polski i swoją twórczością wystawił mu najlepszy pomnik. W Klubie Trójki rozmawialiśmy o Julianie Tuwimie.
  • Wirtuoz polskiej mowy (Klub Trójki)
Julian Tuwim: geniusz słowa, który kochał polszczyznę
Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. (01.06.1946), foto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP Archiwum
Julian Tuwim miał ponad 40 pseudonimów, m.in.: Madame Mickiewicz, Dyzio, Schyzio Frenik. - Większości z nich używał w kabarecie, a było tak, że w legendarnym Qui Pro Quo wypełniał cały program - od pierwszej zapowiedzi konferansjera do piosenki finałowej. Źle wyglądało, jeśli cały tekst był napisany przez jednego autora. W związku z tym trzeba było kolejne kawałki przypisywać innym. On nie ukrywał się za pseudonimami, tylko nie chciał, by jego nazwisko pojawiało się zbyt często przy twórczości, do której nie przywiązywał dużej wagi - mówi Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii Juliana Tuwima "Wylękniony bluźnierca".

Biograf tłumaczy, że Tuwim poświęcał kabaretowi 3 dni w miesiącu, by zarobić na pozostałe 27, w czasie których mógł się zajmować tym, co było dla niego najważniejsze - poezją. i choć znany jest najbardziej z twórczości dla dzieci, to nie jego jedyne oblicze. - Tuwim bardzo dobrze pokazuje się w książce "Pegaz dęba", gdzie w ciekawy sposób prezentuje się jako skamandryta, który ma bardzo duże ciągoty awangardowe. "Pegaz dęba" powstał z ocalałych po wojnie notatek. Złożyły sie one na panopticum dziwactw językowych, gier i zabaw. Jeszcze krok i byłby awangardzistą, co wydaje mi się niezwykle ciekawe - opowiada poetka i badaczka literatury Joanna Mueller.
Mariusz Urbanek podkreśla, że Tuwim uwielbiał bawić się językiem. Do jednej z jego gier należało układanie liczb od 1 do 100 w porządku alfabetycznym. - Warto opowiedzieć o marzeniach językowych Juliana Tuwima. On bardzo kochał język polski. Cytat "ojczyzna polszczyzna" jest właśnie jego autorstwa. Bardzo lubię to jego wyczulenie na język. Wiersz dla Tuwima nie był zbiorem przemyśleń, tylko mocną materialnością mowy - tłumaczy Mueller.

Trwa Rok Juliana Tuwima. Poeta zmarł sześćdziesiąt lat temu, 27 grudnia 1953 roku. Był jednym z największych mistrzów polskiej poezji, wirtuozem słowa. Niby to wiemy i niby wiemy o nim wszystko, a jednak wciąż go na nowo odkrywamy. Jakim był człowiekiem? Posłuchaj całej rozmowy!
Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl
W środowym Klubie Trójki, który odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, gościli: Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii Juliana Tuwima "Wylękniony bluźnierca" oraz poetka i badaczka literatury Joanna Mueller .
Zagrał Marek Napiórkowski, a zaśpiewała Dorota Miśkiewicz.
Klub Trójki ze Studia Agnieszki Osieckiej poprowadził Dariusz Bugalski.
Program powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.     

Pozdrawiam Jag.

poniedziałek, 25 listopada 2013

PIERWSZY ROK ŻYCIA WCZEŚNIAKA WARD MILES

  
Chłopiec, kiedy przyszedł na świat ważył 680 gramów. Szczęśliwie poradził sobie z przeciwnościami. Życzę mu  dużo, dużo zdrowia.

Pozdrawiam Jag.

PARODIA

    


Jag.

JESIEŃ

 Październikowe dni barwami jesieni tkane
Tańczą spadające liście wiatrem gnane
W słońcu połyskuje jarzębina swymi koralami
Wyraźnie widać, że lato już za nami
Jesienne mgły otuliły las
Rusałka pawik na ten czas
Przysiadła na brzozy pniu
By przyjrzeć się takiemu dniu
Co we mgle promyki słonka śle
Więc chyba nie jest źle…
 


Pozdrawiam Jag.

niedziela, 24 listopada 2013

AGA ZARYAN

   

Aga Zaryan w Trójce

Trójka
26.10.2013
Wokalistka zaprezentuje utwory z płyty "Remembering Nina & Abbey", poświęconej pamięci Niny Simone. Koncert odbędzie się 24 listopada 2013 (niedziela) o godz. 20.05 i będzie transmitowany na antenie Trójki. Zapraszamy.
Aga Zaryan w Trójce
Aga Zaryan, foto: PR/Antek Opolski
- Ta muzyka była we mnie od lat. Stwierdziłam, że teraz jestem w dobrym momencie kariery, żeby po swojemu nagrać te utwory, przypomnieć je. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Niny Simone - mówiła wcześniej w Trójce Aga Zaryan. Album "Remembering Nina & Abbey" ukazał się 12 października.
Słuchaj Trójki w internecie>>>
Aga Zaryan to wokalistka jazzowa, która w 2002 roku zadebiutowała albumem "My Lullaby". Na tej płycie znalazły się standardy zaśpiewane z towarzyszeniem kwartetu jazzowego. Cztery lata później artystka wydała krążek "Picking Up the Pieces" – zyskał ona status dwukrotnej platynowej płyty.
Latem 2007 roku nagrała swój pierwszy polskojęzyczny album "Umiera piękno" z tekstami autorstwa poetów okresu wojennego. Materiał zarejestrowano z udziałem tria jazzowego i siedemnastoosobowej sekcji smyczkowej oraz harfy i oboju. Album ten uhonorowany został Fryderykiem w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka. To jedno z wielu wyróżnień na koncie wokalistki – w latach 2007-2010 Aga Zaryan czterokrotnie otrzymała tytuł wokalistki roku w rankingu magazynu "Jazz Forum".
12 listopada, w 10. rocznicę śmierci Niny Simone ukazała się nagrana przez Agę Zaryan płyta "Remembering Nina & Abbey". To album tematyczny, którego bohaterkami są dwie wyjątkowe kobiety: kultowa Nina Simone oraz charyzmatyczna Abbey Lincoln. Na płycie usłyszymy niezapomniane utwory z repertuaru Niny Simone, m.in. “My Baby Just Cares For Me”, “Don’t Let Me Be Misunderstood”, “Wild is The Wind”, “I Want a Little Sugar in My Bowl” czy “Lilac Wine”.
Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.
Audycja przygotowywana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.


Jag.

24 LISTOPADA 2013

DZIEŃ  BURAKA

Burak to warzywo znane i lubiane na naszych stołach od lat, doczekało się nawet swojego święta. Dawnej za pomocą buraków dziewczyny robiły sobie zdrowo wyglądające rumieńce. Teraz panie dysponują bardziej wyrafinowanymi sposobami na podkreślanie swojej urody, natomiast buraki niezmiennie stanowią nieodzowną część polskiego menu. Często goszczą one na naszych stołach zwłaszcza ze względu na walory smakowe, warto jednak wspomnieć o ich właściwościach zdrowotnych

Cudowne właściwości BURAKA



Burak to bardzo popularne warzywo, 
które przeżywa prawdziwy renesans. 
Jego walory zdrowotne w pełni to uzasadniają. 
Powinien gościć na naszych stołach jak najczęściej.





Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże 
znaczenie w zwalczaniu nowotworów. 

Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanu, 
działającego leczniczo na nowotwory złośliwe.


Od 1950 roku, Ferenczi zaobserwował efekt hamującego wpływu buraka na proces nowotworowy.  Ta obserwacja została potem wielokrotnie potwierdzona przez wielu naukowców i lekarzy. 

Burak ma wysoką zawartość betacjanów (odmiana flawonoidów). To one maja wpływ na wiele efektów terapeutycznych. Betacjany mają duże znaczenie dla wszystkich podstawowych funkcji biologicznych i fizjologicznych. Biorą one udział, jako nośnik wodoru, w procesach utleniania w komórkach, a tym samym przyśpieszają oddychanie komórkowe. Zapobiegają niszczeniu witaminy C przez tlen i dlatego są naturalnymi antyoksydantami.

Flawonoidy znacznie zmniejszają toksyczne działanie antybiotyków, bakterii, toksyn, pomagają w procesach chelatacyjnych. Działają bakteriobójczo i przeciwnowotworowo. Aby osiągnąć pożądany efekt przeciwnowotworowy, pacjent musi wypić codziennie sok z 1 kilograma świeżych buraków. Jest to 700-750 ml świeżego soku. Ten sok podzielony na trzy porcje należy pić przed jedzeniem. Aby wywołać pożądany skutek należy pić sok z buraka stale przez 2-3 miesiące w roku.




Oprócz profilaktyki i leczenia uzupełniającego raka burak służy do detoksykacji i zwalczania infekcji. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się po długiej choroby w celu wzmocnienia. Pacjent szybko dostrzega dobre działanie picia soku. Także w przypadku chorych na raka, którzy przebyli radioterapię i leczenie cytostatyczne, następuje szybka poprawa.


Burak stymuluje dobry nastrój

Burak zawiera bardzo dużo kwasu foliowego. Zatem jeżeli jesteś zmęczony, miewasz stany niepokoju i lęku, cierpisz na bezsenność, brak ci poczucia radości życia, jesteś roztargniony i masz kłopoty z pamięcią, a do tego zaburzenia w trawieniu - być może w twoim organizmie brakuje kwasu foliowego. Kwas foliowy jest witaminą z grupy B. Jest ważny w produkcji naszych “hormonów szczęścia”. Tymczasem trudno znaleźć człowieka, w którego organizmie znajdowałaby się wystarczająca jego ilość. Z udziałem kwasu foliowego powstają substancje neurostymulujące - serotonina i noradrenalina. Serotonina działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen. Natomiast noradrenalina uszczęśliwia. Jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągu dnia. Jeśli zabraknie noradrenaliny, ludzki organizm wydziela głównie adrenalinę - cielesny stymulator i hormon stresu. Noradrenalinę natomiast można nazwać hormonem optymizmu.


Burak źródłem zdrowia

Burak jest bogatym źródłem kwasu foliowego, porcja tego warzywa (100g) pokrywa np. około 20% dziennej, zalecanej normy spożycia dla kobiet między 19-60 rokiem życia. Należy podkreślić, że wśród schorzeń, za których występowanie obarcza się niedobór folianów w diecie wymienić można niedokrwistość megaloblastyczną i zwiększoną podatność komórek na transformacje nowotworowe. Niedobory folianów stwierdza się u kobiet w ciąży, alkoholików, osób w wieku podeszłym, a także młodzieży w wieku dojrzewania. Burak właśnie, został uznany przez medycynę naturalną za godny polecenia środek krwiotwórczy, zapobiegający anemii i wspomagający leczenie białaczki.




Roślina ta ponadto należy do warzyw pobudzających apetyt, jest odświeżająca i lekkostrawna. Poza folianami, na tle innych produktów roślinnych w polskim jadłospisie, burak charakteryzuje się wysoką zawartością składników mineralnych alkalizujących (sód, żelazo, wapń, magnez, potas). Jego przetwory mogą przywracać równowagę kwasowo-zasadową po zakwaszającym działaniu produktów mięsnych i zbożowych w diecie. W medycynie naturalnej jest stosowany w leczeniu nerwicy, grypy, gruźlicy, niektórych nowotworów, przeciw zapaleniu nerwów i wątroby oraz przy niedoborach składników mineralnych. Ćwikła (utarty gotowany burak z chrzanem i kminkiem) poprawia pracę wątroby, odkwasza i ułatwia trawienie. Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia i chorób układu krążenia. 

Burak zrobi z Ciebie supermena

Badania przeprowadzone przez angielskich naukowców z Uniwersytetu w Exeter na niewielkiej grupie ochotników pozwoliły stwierdzić, że zawarty w burakach azotan obniża wchłanianie tlenu podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu sprawia, że wolniej się męczymy. Badania polegały na przeprowadzeniu testów wytrzymałościowych (m.in. na rowerze treningowym) wśród 8 mężczyzn, którym wcześniej przez 6 kolejnych dni podawano 500 ml soku z buraków ćwikłowych. Następnie tym samym osobom przez 6 dni podawano placebo (którym był lekki środek nasercowy) i ponownie przeprowadzono testy wytrzymałościowe. Okazało się, że po spożywaniu soku z buraka grupa ta uzyskała średnio lepsze wyniki niż kiedy przyjmowała placebo. Udało im się utrzymać trening przez 1,5 minuty dłużej niż kiedy pili placebo (czyli średnio 11,25 minuty, zamiast niecałych 10). Naukowcy jeszcze nie są pewni, na czym polega dodatni mechanizm działania azotanu zawartego w burakach. Przypuszczają, że po spożyciu może on się przekształcać w tlenek azotu, który z kolei zmniejsza ilość spalanego podczas ćwiczeń tlenu.

Już we wcześniejszych badaniach stwierdzono dodatni wpływ buraków ćwikłowych na obniżenie ciśnienia krwi. Gdyby ostatnie odkrycie potwierdziło się, można by wykorzystać cudowne właściwości buraka w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych, schorzeń układu oddechowego i trawiennego, jak również pomóc sportowcom poprawić wytrzymałość fizyczną.


Ile soku w soku ?

W sklepie soki kuszą efektownym opakowaniem i obiecującą nazwą. W domu zaś przekonujesz się, że zamiast soku kupiłaś napój z namiastką owoców. Zamiast kupować gotowe soki - użyj sokowirówki i ekologicznych warzyw !


Przykładowa wyciskarka wolnoobrotowa (średnio 75 obrotach/min.) – wyciska sok „na zimno” czyli bez nagrzewania i napowietrzania. Te dwa zjawiska, występujące w sokowirówkach, niszczą składniki odżywcze zawarte w wyciskanych owocach i warzywach, które są niezwykle wrażliwe na utlenianie i wzrost temperatury.




Buraczkowa Kuracja Oczyszczająca

Pragnący długowieczności od wieków spożywali buraki. Afrodyta, grecka bogini miłości, burakom zawdzięczała swą urodę. Już 2.000 lat p.n.e. w Babilonie i Mykenach stosowano liście buraków jako ziele lecznicze. 1.000 lat p.n.e. na Sycylii użytkowano buraki białe i czerwone. Buraki ćwikłowe wywodzą się od występujących do dziś w krajach śródziemnomorskich i na atlantyckich brzegach Europy buraków dzikich. Zostały wyhodowane w średniowieczu. Uprawiane są w średnich szerokościach geograficznych, w ok. 40 odmianach, tworzą wiele form różniących się kształtem i intensywnością barwy.


Jabłka i buraki należą do najlepszych, 
naturalnych środków czyszczących 
w królestwie owoców i warzyw.

Picie surowego soku z buraków jest wskazane dla wszystkich, bowiem ma on właściwości oczyszczające krew i pomagające w wydalaniu kwasu moczowego z organizmu. Pobudza też krążenie i bardzo pomaga przy złej przemianie materii. Sok z buraczka lepiej jest pić w rozcieńczeniu, z dodatkiem soku marchewkowego, jabłkowego i cytrynowego. Oczywiście wyciskanego w domu.

Sok z buraka wspaniale wspomaga oczyszczać trakt jelitowy, wątrobę, nerki i krew. Dlatego lubię rano pić sok buraczkowy, gdyż oprócz właściwości czyszczących, sok buraczkowy poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce. 
Dobrze o tym wiedzieć. Krystynka.

 

sobota, 23 listopada 2013

...BIAŁY MIŚ...

W tak pochmurną i mglistą pogodę wypij dobrą kawę i posłuchaj. Wesołe Babki czytajcie co jest na naszym blogu. Długie wieczory to chwile spędzone przy komputerze, jeśli czas na to pozwala. Krystynka.

5 week old golden retriever puppies really mad when someone doesn't fill...

Psia rodzinka

piątek, 22 listopada 2013

OPOS PRZEPROWADZA 15 MAŁYCH OPOSIĄTEK

   


Jag.

DEKALOG PIĘKNODUCHA

Nasz Premier

Odszedł polityk, który współtworzył wolną Polskę. Dziś przypominamy jego zadziwiająco mało znany, pisany pół-żartem, lekko, ale i serio, szalenie celny Dekalog pięknoducha.
Tadeusz Mazowiecki
fot. Piotr Uss Wąsowicz
Tadeusz Mazowiecki
Tekst ten układał wspólnie z wnuczką Martą w roku 2002, a po raz pierwszy opowiedział go Krzysztofowi Burnetce i Andrzejowi Brzezieckiemu dla "Tygodnika Powszechnego".
Oto on:
1. Karierowicze do ZOO. Z łapówkarzami się nie rozmawia.
2. Wprowadza się roczny post telewizyjny. Telewizja nadaje tylko dziennik i jeden dobry program.
3. Każdy obywatel przedstawia Urzędowi Skarbowemu streszczenie jednej książki, którą przeczytał w roku podatkowym.
4. Kandydaci do parlamentu przechodzą obowiązkowe badania psychorozpoznawcze; nienawiść traktowana jest jako choroba.
5. Parlament obraduje według reguł konklawe.
6. W urzędach państwowych i samorządowych wprowadza się specjalne wykrywacze uczciwości i uprzejmości.
7. Lekarze i personel medyczny pracują tak jak w serialu ,,Na dobre i na złe”.
8. Wprowadza się obowiązek zlikwidowania opóźnień w sądach do Sylwestra roku przyszłego.
9. Rodzice zapewniają dzieciom, a dzieci rodzicom więcej czasu i uśmiechu. Uśmiech na ulicy, w szkole lub w urzędzie nagradzany jest specjalnym bonem obywatelskim.
10. Narzekanie na wszystko jest zakazane.      

Pozdrawiam Jag.

czwartek, 21 listopada 2013

MONTY PYTHON /PL/ - NAJZABAWNIEJSZY KAWAŁ ŚWIATA

   


Wielki powrót Monty Pythona. "Zejdziemy się i opracujemy show"

19.11.2013
Wielki powrót Monty Pythona. "Zejdziemy się i opracujemy show"
Eric Idle, foto: Wikipedia/VTscapes - Tom E. Canavan

"Latający Cyrk Monty Pythona" ponownie wzbije się w przestworza. Szczegóły zostaną ogłoszone na konferencji prasowej w czwartek, ale członkowie obrazoburczej grupy brytyjskich komików nie mogą się powstrzymać przed zwiastowaniem z góry tej dobrej nowiny.    

 

Jag. 

POEZJA TUWIMA

Zapraszamy na Klub Trójki poświęcony poezji Tuwima

Trójka
20.11.2013
Trwa Rok Juliana Tuwima. Poeta zmarł sześćdziesiąt lat temu, 27 grudnia 1953 roku. Był jednym z największych mistrzów polskiej poezji, wirtuozem słowa.
Zapraszamy na Klub Trójki poświęcony poezji Tuwima
Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. (01.06.1946), foto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP Archiwum
Zapraszam na spotkanie z Mariuszem Urbankiem, autorem najnowszej biografii Tuwima, "Wylękniony bluźnierca” oraz z poetką i badaczką literatury Joanną Mueller.
Spotkanie z poezją Tuwima urozmaici Dorota Miśkiewicz, która wraz z zespołem Kwadrofonik wydała właśnie płytę z piosenkami dla dzieci, z muzyką Witolda Lutosławskiego do tekstów poety. Zagra także Marek Napiórkowski.
Klub Trójki, na żywo ze Studia Agnieszki Osieckiej , środa 27 listopada, 21.00
Zapraszam, Dariusz Bugalski.
Program powstaje  we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.   


Zapraszam do słuchania. Pozdrawiam Jag.

BENEFIS MARIANA OPANI

Benefis Mariana Opani

Trójka
26.10.2013
Na wyjątkowe spotkanie z jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów zapraszamy 26 listopada o godz. 20.05.
Benefis Mariana Opani
Marian Opania, foto: Andrzej Jarocki/Polskie Radio
Zapraszamy na transmisję benefisu na antenie Trójki. Dodatkowo, na naszej stronie internetowej oglądać będzie można transmisję wideo. Wszystko już we wtorek 26 listopada o godz. 20.05. Benefis powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Artur Andrus.
Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie zadebiutował w filmie "Miłość dwudziestolatków". Debiut na scenie teatralnej przyszedł później - 10 października 1964 roku. Przez następne trzynaście lat Marian Opania był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie. W 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy.
Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar" - jak "Lot Moskwa - Odessa", "Cukierki dla panienki mam" czy "Amsterdam".   

Zapraszam do słuchania. Pozdrawiam Jag.

poniedziałek, 18 listopada 2013

PAPUSZA

"Papusza": założenie - ani jednego zbliżenia - udało się zrealizować w stu procentach

Trójka
18.11.2013
Twórcy "Papuszy" oddali hołd romskiej kulturze pokazując z pewnej odległości, na czarno-białej taśmie kolorowy, cygański świat. - Niezależnie od ogromu pracy jaki włożyliśmy w ten film wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w stanie przeniknąć tego świata - mówi Joanna Kos-Krauze.
  • "Papusza": założenie - ani jednego zbliżenia - udało się w stu procentach (Fajny film/Trójka)
"Papusza": założenie - ani jednego zbliżenia - udało się zrealizować w stu procentach
kadr z filmu "Papusza", reż. J. Kos-Krauze i K. Krauze, foto: mat. prasowe/Next Film
"Papusza” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze to kolejny obraz pokazujący artystyczną twórczość wybitnej postaci. W filmie "Nikifor” filmowcy zmierzyli się twórczością malarską, w "Papuszy” na czarno-białej taśmie pokazali kolorowy, cygański świat, oddając hołd romskiej kulturze i tradycji zniszczonej przez kolejne dziejowe zawieruchy.
Album zawierający poemat "Harfy Papuszy"Jana Kantego Pawluśkiewicza można kupić na sklep.polskieradio.pl >>>
- Zdecydowanie trudniejsza w realizacji była "Papusza” - mówi Joanna Kos-Krauze. -Ten film zrobiliśmy bezkompromisowo, a na każdy problem, który pojawiał się podczas kręcenia, nakładaliśmy sobie jeszcze większe ograniczenia. Wiedzieliśmy, że to się musi sprawdzić, że to na końcu stworzy formę języka filmowego - wyjaśnia gość Ryszarda Jaźwińskiego.
Jak podkreśla Joanna Kos-Krauze, zamierzeniem twórców było nie pokazanie w filmie ani jednego zbliżenia. - Niezależnie od ogromu pracy, jaki włożyliśmy w ten film my, aktorzy i reszta ekipy, wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w stanie przeniknąć tego świata - mówi w "Fajnym filmie" reżyserka i dodaje, że film jest pokazany w wychłodzonych kadrach, bo jest zapisem pewnej epoki, świata którego już nie ma.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
W filmie "Papusza” w roli głównej wystąpiła Jowita Budnik. - Bardzo długo szukaliśmy aktorki romskiej, ale choć spotkaliśmy się z wieloma świetnymi dziewczynami, to powróciliśmy do punktu wyjścia i ostatecznie zagrała Jowita - mówi Joanna Kos-Krauze.
Jowita Budnik: długo próbowałam znaleźć w sobie Papuszę
"Papusza" to historia Bronisławy Wajs - pierwszej romskiej, cygańskiej poetki, która stała się literacką sensacją. Jej twórczość rozpoczęła się w przełomowym dla polskich Cyganów okresie - w latach odgórnie zarządzonego nakazu osiedlenia. Dlatego głównym motywem wierszy Papuszy był utracony świat wolności i wędrujących taborów.   


Pozdrawiam Jag.