Etykiety

poniedziałek, 27 października 2014

ŚWIĘTO ZMARŁYCH



Są takie wyjątkowe dni w roku,
kiedy w serce wkrada się refleksja,
kiedy nastaje czas wspomnień i zadumy,
kiedy ludzkie ścieżki wiodą pośród mogił i płomieni świec.

W tych dniach uświadamiamy sobie,
że istniejemy dzięki następstwu pokoleń.

W tych dniach pamięć o bliskich staje się niezawodna,
a obce nazwiska na kamiennych płytach zdają się bliskie.

Są takie wyjątkowe dni w roku,
w których pośpiech - cywilizacyjna jednostka czasu,
na chwilę znika i wszystko powolnieje.

I staje się Cisza...

Dla mnie jest to dzień zadumy i refleksji.          

Pozdrawiam Jag.

niedziela, 26 października 2014

NAGRODA IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ 2014 - II EDYCJA




Julia Hartwig laureatką nagrody im. Wisławy Szymborskiej


25.10.2014
Julia Hartwig
Julia Hartwig, foto: fot. PR/W. Dorosz

Nagrodę po raz drugi w historii wręczono podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W uroczystości uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną Komorowską.

Poetka została nagrodzona za wydany w zeszłym roku tomik "Zapisane". Wartość nagrody to 200 tysięcy złotych. Zwyciężczyni otrzymała także statuetkę będącą przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej.

- Mimo oszczędności słowa, prostoty, unikania patosu, mimo powściągliwości i dążenia do kondensacji, poezja Julii Hartwig nie jest łatwa. Obraca się, jak to ujęła sama poetka, w rejonach nieuniknionej powagi, choć od tej powagi dyskursu sami poeci dziś stronią. Odwołuje się zarazem do kategorii ostatecznej: do pojęcia ład" - powiedział, ogłaszając werdykt, przewodniczący kapituły nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.
Jak podkreślił, tom "Zapisane" jest wyjątkowo precyzyjnie skomponowany, w którym "liryki na pozór odrębne podporządkowane są całości większej i w niej dopiero niosą szczególne przesłanie". - Hartwig pisze o niespodzianej radości życia, o zachwycie ziemskim krajobrazem, podkreśla przypisanie do istnienia, a górę bierze w tomie Zapisane perspektywa esencji, a nie egzystencji - mówił Pomorski. Przewodniczący kapituły nagrody powiedział, że wiersze laureatki to nawiązanie do tradycji greckiej.
"Nagroda jest uznaniem mojej pracy"
Dziękując za nagrodę Julia Hartwig powiedziała, że najbardziej zażenowany jest ten, który otrzymuje tę nagrodę. - To ja. Czuję się bardzo zaszczycona, ale nie tylko, bo nazwa nagrody, która jest nagrodą imienia Wisławy Szymborskiej jest dla mnie ogromnie ważna. To jest osoba, z którą bardzo blisko się stykałam, chociaż nikt nie może za bardzo mówić o tej bliskości, ponieważ Wisława trzymała się zawsze troszkę z daleka, ale zawsze było dokładnie wiadomo, kogo akceptuje, a kogo nie - mówiła poetka.
Jak podkreśliła, ta nagroda jest uznaniem pracy, jakiej poświęca się poeta. - Właściwie jest to praca, która wykonuje się dla siebie, ale też z nadzieją, że ktoś to przeczyta, może polubi albo zechce to zrozumieć, albo pochwali samą zasadę, że chcemy nasze uczucia pokazywać w sztuce - powiedziała Julia Hartwig.
Poetka mówiła, że jej najnowszy tomik "Zapisane" jest inny od dotychczasowych. - Moje poprzednie wiersze wiele łączyło z urodą świata zewnętrznego, z wrażliwością na inne sztuki, choćby malarstwo. Tym razem to poemat o tym, co wiemy o naszym życiu. Czego nie wiemy właściwie. Pokazuję, jak się błąkamy, ale to nie jest złe, to znaczy, że czegoś szukamy - zaznaczyła poetka.
Do nagrody nominowani zostali, poza Julią Hartwig, autorzy tomów poetyckich wydanych w 2013 r.: Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Mariusz Grzebalski i Michał Sobol. Kapituła dokonała wyboru spośród 169 zgłoszonych książek.      


Pozdrawiam Jag.

poniedziałek, 13 października 2014

poniedziałek, 6 października 2014

NAGRODA LITERACKA NIKE 2014

Karol Modzelewski laureatem Nagrody Literackiej Nike

05.10.2014
Karol Modzelewski
Karol Modzelewski, foto: PAP/Radek Pietruszka

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" - ogłoszono na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza nagrodzoną książką, wydaną przez Iskry, w finale nagrody znalazły się powieści: "Ości" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, "Wiele demonów" Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata, "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak (W.A.B.), debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście, a także "Niebko" Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny.
Nominowano również tomy wierszy "Nadjeżdża" Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i "Jeden" Marcina Świetlickiego (EMG).
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.
Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.
W tym roku jury nagrody pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka zasiadają: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek oraz Maria Poprzęcka.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Dorota Masłowska.


Pozdrawiam Jag.