Wiosna dzień wcześniej? Tak zdecydowało słońce
Trójka
20.03.2014
Ci,
którzy przywykli do tego, że wiosnę witamy 21 marca, będą musieli się
przestawić, Według astronomów w tym stuleciu wiosna przychodzić będzie
do nas o dzień, a nawet o dwa dni wcześniej.
- Wiosna dzień wcześniej? Tak zdecydowało słońce (Zapraszamy do Trójki - ranek)
kwitnące krokusy, foto:
Dzieje się tak za sprawą
wędrówek słońca. – Astronomiczny początek wiosny definiowany przez
moment, w którym słońce przechodzi na sferze niebieskiej pośród gwiazd z
półkuli południowej na północną – wyjaśniał w Trójce dr Kamil Złoczewski z planetarium Centrum Nauki Kopernik.Przez najbliższe 88 lat przejście to odbywać się będzie 20 lub 19 marca. Czy świat jest gotowy na taką zmianę? Na pewno z nową datą przyjścia wiosny nie muszą się oswajać rośliny. Wiosna ani kalendarzowa, ani astronomiczna nie ma dla nich najmniejszego znaczenia. Czynnikami, które decydują o zakończeniu "snu zimowego" w świecie flory są temperatura, wilgotność i nasłonecznienie.
Astrologiczne obwieszczenie wzruszeniem ramion skwituje też pewnie większość ludzi. Zdaniem meteorologa Tomasza Zubilewicza w ostatnich latach o prawdziwym przyjściu wiosny dowiadujemy się dzięki naszemu nosowi. – Jej pełnia jest wtedy, kiedy przechodząc się w sobotę ulicami polskich miasteczek poczujemy zapach smażącego się na grillu mięsa…
Wychodzi więc na to, że z kłopotem zostają jedynie uczniowie, którzy od lat przywykli świętować Pierwszy Dzień Wiosny wagarami właśnie 21 marca. Czy Ministerstwo Edukacji zezwoli im na kultywowanie tej tradycji w nowych terminach?
Pozdrawiam wiosennie Jag.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz