Etykiety

wtorek, 8 października 2013

KONCERTY W TRÓJCE

Pionierskie koncerty w pionierskiej Trójce

Trójka
08.10.2013
To już ćwierć wieku, odkąd Program Trzeci Polskiego Radia rozpoczął emisję koncertów z udziałem publiczności. Z tej okazji zainaugurowaliśmy specjalny cykl audycji przypominający koncertową historię Trójki.
  • Pionierskie koncerty w pionierskiej Trójce (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Pionierskie koncerty w pionierskiej Trójce
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, foto: Andrzej Jarocki/PR
– Długa tradycja nadawania koncertów sięga czasów przedwojennych. Koncerty są przecież nieodłączną formą programu radiowego – mówił Michał Margański, który przygotował cykl poświęcony 25-leciu koncertów w radiowej Trójce. Od października 1988 roku zrealizowano ich około tysiąca. W studiu przy Myśliwieckiej 3/5/7 zagrały gwiazdy największego formatu, m.in. Tori Amos, Suzanne Vega czy Leonard Cohen.
25 lat koncertów w Trójce - czytaj więcej
– W Programie Trzecim Polskiego Radia powstała komórka, która nazywała się Studio Trójki. Pierwsze koncert odbyły się we wczesnych latach 80., ale nie były transmitowane, tylko rejestrowane – mówi Alicja Leszczyńska, współorganizatorka pierwszych nagrań.
Transmisję koncertów wymyślił Paweł Sztompke, ówczesny szef redakcji muzycznej. Jak przyznaje, wyobraźnia trochę przerosła możliwości techniczne. Nikt w tamtym czasie nie wiedział, jak wiele sprzętu potrzeba do nagłośniania takiego występu. – To brzmiało zdecydowanie lepiej na antenie, efekt w samym studio był marny – wspomina Paweł Sztompke.
Koncerty w Trójce. Zobacz wideo! >>>
Pierwsze koncerty odbywały się z reguły w porach rożnych audycji muzycznych. Nad wszystkim czuwał Jan Borkowski, ówczesny szef Trójkowego studia. – To były koncerty pionierskie, bo i Trójka była poniekąd pionierska, nie miała wielkich doświadczeń. Ja byłem jedynym producentem i zajmowałem się nie tyle koncertami, ile nagraniami – opowiada Jan Borkowski.
Z roku na rok popularność koncertów rosła. – Przychodziło coraz więcej ludzi, ściskali się i przewracali na balkonie. Obawiałem się, że może się on urwać. W końcu pewien inżynier powiedział, że mogą nas wszystkich wsadzić do więzienia, jeśli nie opanujemy publiczności – dodaje Paweł Sztompke.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się jednak nie tylko występy artystów z zagranicy. – Na hasło "Agnieszka" przyszły do nas tłumy. Sala była pełna, balkon też, na ulicy przed Trójką tłok. Wyszedł dyrektor i jak Rejtan powiedział: "Zamykamy wejście do radia! Bardzo przepraszamy, nie ma już miejsca" – wspomina wieczór muzyczny poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej (z udziałem artystki) Zofia Sylwin, która od 1988 roku organizuje koncerty w Trójce.
Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>
Cyklu poświęconego 25-leciu koncertów w Trójce można słuchać codziennie od 8 października do 8 listopada o godzinie 7.40. Michał Margański przypomni w nim historię Trójkowej sceny muzycznej – początki emitowania koncertów, atmosferę panującą w studiu, czasy, kiedy przemysł muzyczny jeszcze raczkował. Autor spróbuje wytłumaczyć, skąd się bierze magia Studia Muzycznego im. Agnieszki Osieckiej, z którego transmitowane są koncerty, a także opowie o najważniejszych osobach organizujących te wydarzenia – nie zawsze pierwszoplanowych. Każdy odcinek zilustruje fragment przypominanego koncertu, wybranym spośród 900 występów, zrealizowanych w ciągu 25 lat.
Jubileusz Trójki uświetnią także występy trzech wybitnych postaci sceny muzycznej: Jaromíra Nohavicy, Randy Crawford oraz Matta Duska. – Będą to trzy bardzo różne, ale bardzo atrakcyjne dla naszych słuchaczy koncerty. Prawdziwe perły, każda w swoim stylu i wykonaniu – mówi Magda Jethon, dyrektor – redaktor naczelna Programu 3 Polskiego Radia.
W każdej audycji do wygrania będą zaproszenia na koncert Randy Crawford, organizowany wspólnie przez Trójkę i Gdynia Ladies’ Jazz Festival, kóry odbędzie się 8 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej. Bilety na ten koncert są już w sprzedaży.

Pozdrawiam Jag.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz