Etykiety

piątek, 25 października 2013

PRAWDA O ŚWIECIE

"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o świecie

Trójka
25.10.2013
- Stefano Liberti pracując nad  książką był m.in. na Lampedusie i przyznaje, że doznał tam szoku. Od jej mieszkańców usłyszał bowiem, że to jedyny skrawek Włoch, gdzie nie ma... imigrantów. To zaskakujące, ale okazuje się, że ludzie docierający do granic Unii Europejskiej są wyławiani tuż przed brzegiem m.in. po to, aby nie psuć widoku turystom przybywającym na Lampedusę na wczasy all inclusive - opowiada Michał Nogaś.
  • "Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o świecie (Trójkowy Znak Jakości/Trójka)
"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o świecie
Fragment okładki "Na południe od Lampedusy" Stefano Libertiego, foto: mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne
"Na południe od Lampedusy" Stefano Libertiego, cenionego włoskiego dziennikarza, to dogłębny opis problemu, z którym nikt od dekady nie umie sobie poradzić. Decyzję o napisaniu książki autor podjął po spotkaniu z imigrantami w 2003 roku.
/
- Stefano Liberti postanowił zbadać źródło masowej emigracji do Europy z Afryki: kto ucieka, skąd, jakie mechanizmy rządzą procesem "podróży rozpaczy", ale także… kto na nim zarabia - mówi Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości".
Historia "Na południe od Lampedusy" zaczyna się na jednej z plaż w Senegalu. Opowieść snuje człowiek, któremu udało przedostać się do Europy i który został z niej deportowany. Bohater Libertiego opisuje przeprawę przed morze, walkę o przeżycie na łodzi wypełnionej ludźmi, ale też oskarża Unię Europejską o to, jak wygląda sytuacja na Morzu Śródziemnym.
Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>
Stefano Liberti wiele podróżował pracując nad książką. Był w Senegalu, Nigrze, Mauretanii, a także w innych krajach Afryki subsaharyjskiej, której mieszkańcy chcą się przedostać do Europy.
Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej
Stefano Liberti za książkę "Na południe od Lampedusy" otrzymał Nagrodę im. Indro Montanellego, Nagrodę im. Guido Carlettiego w kategorii "Dziennikarstwo społeczne" oraz Nagrodę im. Marco Luchetty.
"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.     

Smutna rzeczywistość. Pozdrawiam Jag.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz